Chór CANON

Chór CANON działa przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu od ponad 20 lat. Założony został w 1996 roku z inicjatywy ks. Marka Wachowicza, Stanisława Domańskiego oraz Katarzyny Adamczyk. Chórem przez 18 lat dyrygował Stanisław Domański, przekazując w 2014 roku pałeczkę dyrygenta Katarzynie Adamczyk. Obecnie opiekunem chóru jest ks. Łukasz Gazda.

Szeroki repertuar chóru przybliża utwory klasyczne m.in. J.S. Bacha, W.A. Mozarta, G.F. Haendla jak również stare pieśni liturgiczne, czy też pieśni patriotyczne oraz utwory współczesne. W dorobku chóru jest wiele opracowań pieśni eucharystycznych, maryjnych oraz kanonów z Taize.  

Chór występuje systematycznie podczas uroczystości religijnych i patriotycznych w kościele parafialnym oraz na wiśnickim zamku. Śpiewał w Polsce i zagranicą m.in. w Ostrej Bramie w Wilnie, na Monte Cassino, w Rzymie, na Kahlenbergu w Wiedniu.

Chór Canon zrzesza ludzi kochających śpiew bez względu na wiek (od uczniów szkoły podstawowej po emerytów), pozycję społeczną czy wykonywane zawody. Wszystkich łączy miłość do śpiewu chóralnego. Śpiewają w nim małżeństwa oraz młodzież ze swoimi rodzicami .  Podczas występów chórowi towarzyszy także często spora grupa młodszych dzieci, z których część przygotowuję się już do śpiewania w przyszłości w chórze, szlifując na razie swoje zdolności wokalne w scholi. Od 2018 roku chórowi podzczas występów towarzyszy Wiśnicki Kwartet  Smyczkowy.

Próby chóru odbywają się w czwartki o godzinie 19.00 w domu parafialnym. Wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania zapraszamy.

Sabina Morońska

Dodatkowe informacje