Wystawa malarstwa Teresy Mrugacz- 2019

       W Galerii" Stara Dzwonnica" przy kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu 5 maja 2019 roku odbył się wernisaż wystawy malarstwa p. Teresy Mrugacz. Przybyłych licznie uczestników wernisażu powitał proboszcz wiśnickiej parafii ks. Krzysztof Wąchała, który we wprowadzeniu nawiązał do historii dzwonnicy, która od 2000 roku pełni funkcję galerii sztuki.

 

     Następnie głos zabrała p. Renata Jonak, która przedstawiła artystkę, zwracając uwagę na jej różnorodne talenty. Teresa Mrugacz znana jest głównie z twórczości malarskiej, ale także pisze wiersze, projektuje biżuterię oraz śpiewa w kościelnych chórze. Artystka preferuje malarstwo olejne o różnorodnej tematyce- kwiaty, martwe natury, portrety, pejzaże. Teresa Mrugacz w swojej twórczości artystycznej stara się utrwalać świat, który ginie na naszych oczach, krajobrazy z kopami siana, stare wiejskie domy. Jej malarstwo i poezja są nostalgią za latami dzieciństwa i młodości, które związane były z domem rodzinnym w Majdanie Sieniawskim na Podkarpaciu.

      Warto również zwrócić uwagę na interesujący element jej twórczości, malowanie na starych deskach, szczególnie obrazów o tematyce sakralnej.

   P. Teresa w swoim wystąpieniu wskazała na ważną rolę w jej karierze dwóch osób: Tadeusza Olszewskiego, który jako redaktor" Merkuriusza Wiśnickiego" (przeprowadził z nią wywiad), przekonał do zaprezentowania wierszy, malarstwa szerszej publiczności oraz Stanisława Tkacza-artysty pochodzącego z Ukrainy, mieszkającego na terenie Muchówki, który uczył ją przede wszystkim kompozycji w malarstwie. Artystka otrzymała liczne gratulacje od uczestników wernisażu, wśród nich Wójta Gminy Żegocina Wojciecha Wrony, przewodniczącego Rady Gminy Żegocina Grzegorza Gołębia, ks. Leszka Dudziaka-rezydenta w Żegocinie, członków Klubu Seniora oraz Chóru Parafialnego w Żegocinie. Wernisaż wystawy uświetniła muzyką grająca na skrzypcach Julia Gargul, uczennica szkoły muzycznej w Bochni. Kuratorem wystawy była p. Klaudia Jonak Rojek.

Dodatkowe informacje