Wernisaż w Galerii Stara Dzwonnica

W dniu 29 czerwca o godz. 19.00 w Galerii Stara Dzwonnica przy kościele w Nowym Wiśniczu odbył się wernisaż Wystawy malarstwa, grafiki i rzeźby. Gości wernisażu, a szczególnie artystów powitał ks. Grzegorz Krakowski. Wśród twórców swoje prace zaprezentowali: prof. Karol Badyna- rzeźba oraz projekty wystroju wnętrz sakralnych, Małgorzata Badyna- ikony, Wojciech Dziurawiec- malarstwo, Romuald Górczewski-malarstwo, Renata Jonak- malarstwo, Janusz Maksymiuk - malarstwo, Andrzej Sobas -rysunek, Jacek Wróbel- malarstwo, Paweł Zabłocki-grafika.

                 W imieniu artystów prezentujących swoje prace głos zabrał prof. Karol Badyna z ASP w Krakowie.     W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na trudny okres lat 80-tych XX wieku, kiedy budowała się wrażliwość osób biorących udział w wystawie: "... ludzi po świeżo zdanej maturze w atmosferze stanu wojennego i wcześniejszej euforii Solidarnością; ludzi , którzy musieli próbować szukać swojego miejsca...". Prof. Karol Badyna w swojej wypowiedzi stwierdził również : "... To nasze pokolenie, które na starcie swojej drogi twórczej i zawodowej, odrzucając jedno dziedzictwo musiało znaleźć inne. Jakie? Częściową odpowiedzią na to pytanie są nasze życiorysy, jakże różne i ciekawe".              

                Artystów powitała również kurator wystawy Klaudia Jonak Rojek która w swojej wypowiedzi podkreśliła, że artystów prezentujących twórczość na wystawie w Galerii Stara Dzwonnica łączy nie tylko przyjaźń, ale także wspólna szkoła Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie, później były kolejne wybory. Wszyscy zaczynali również swoje życie zawodowe od konserwacji. Dzisiaj część osób to znani profesorowie wyższych uczelni artystycznych w kraju i za granicą , pracują także w muzealnictwie, część osób w dalszy ciągu zajmuje się konserwacją. Życie każdej z tych osób związane jest ze sztuką. Nowy Wiśnicz zachwycił wszystkich ze względu na wszechobecną historię, sztukę i piękno. Jest to ich trzecia wspólna wystawa. W 2015 roku po raz pierwszy przyjechali do Wiśnicza, by w salach wystawowych zamku w Wiśniczu zorganizować wspólną wystawę po latach. Zamkowe przestrzenie wypełniły się wówczas obrazami, rzeźbą, instalacjami o niezwykle zróżnicowanej, zindywidualizowanej formie i stylistyce. Wystawa w Galerii Stara Dzwonnica będzie czynna do końca lipca 2019r.

 Wojciech Dziurawiec

Dodatkowe informacje