Odblaskowa Parafia Nowy Wiśnicz. Odblaski chronią życie

    Parafia w Nowym Wiśniczu wraz z Komisariatem Policji w Nowym Wiśniczu przeprowadziła akcję pod nazwą „Odblaskowa Parafia Nowy Wiśnicz. Odblaski chronią życie”.

W czwartkowy wieczór  12 XII 2013 r., po roratach, w wiśnickim kościele odbyła się najpierw prelekcja przygotowana przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu: asystenta ds. nieletnich aspiranta Piotra Jacewicza i kierownika Komisariatu aspiranta  Krzysztofa Drzewniaka na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, zwłaszcza wtedy, gdy zapada już zmrok i robi się ciemno. Ważną rolę dla bezpieczeństwa pełnią noszone opaski odblaskowe.

 

Następnie dzieci wraz z dorosłymi obejrzeli filmy pt.: „Bezpieczeństwo pieszego na drodze”, „ Odblaski ratują życie” oraz „Odblaskowa szkoła” w wykonaniu dzieci świetlicy szkolnej z klas I – III w Nowym Wiśniczu w ramach projektu „Odblaskowa szkoła”.

Po zmroku człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu, bez odblasku, oświetlany jedynie światłem samochodu widoczny jest zaledwie z 20 m. Kierowca ma zaledwie kilka sekund na reakcję, aby ominąć pieszego. Niestety jest to zbyt mało czasu, aby uniknąć nieszczęścia.

W sytuacji, gdy pieszy ma opaskę odblaskową, jest widoczny w światłach samochodu z odległości 150 – 300 metrów. W takiej sytuacji kierowca ma kilkakrotnie więcej czasu na ominięcie pieszego.

Na zakończenie dzieci otrzymały ufundowane przez ks. Proboszcza opaski odblaskowe z napisem „BEZPIECZNA PARAFIA NOWY WIŚNICZ”.

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe niejednokrotnie ratują życie, dlatego prosimy, aby dzieci, młodzież i dorośli idący drogą po zmierzchu, wieczorem czy w nocy nosili opaski odblaskowe.

Zdjęcia: Ewelina Kulas

Dodatkowe informacje