Diecezjalne Święto Caritas

        W sobotę 2 kwietnia 2016 r. grupa przedstawicieli naszej „Caritas parafialnej” na czele z ks. Proboszczem udała się do Dąbrowy Tarnowskiej na święto patronalne Caritas.

      Wszyscy uczestnicy przeszli najpierw przez Bramę Miłosierdzia w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, następnie modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia i uczestniczyli we mszy św.

 

        Uroczystościom przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W homilii biskup mówił, że jednym z najbardziej przekonujących sposobów głoszenia Ewangelii jest jej przepowiadanie połączone ze świadectwem miłości dobroczynnej. Taki wzór otrzymał Kościół od samego Jezusa Chrystusa. Jednak we współczesnym świecie ofiarna służba nie jest łatwa, nie wyznacza pierwszeństwa. Przeciwnie: ten jest pierwszy, kto stoi wyżej, kto ma więcej władzy, pieniędzy, koneksji, kto umie się wybić, jest bardziej asertywny, potrafi dla kariery poświęcić bardzo wiele, a nawet wszystko. VIP-owska kultura majętnych, zdrowych i wpływowych nie chce znać pojęcia służby, gdyż to poniżenie w ich oczach. Iluż z rządzących, sprawujących władzę, decydentów pamięta, że bycie przełożonym jest służbą? - pytał biskup. Coraz częściej zapominamy, że nasze społeczeństwo dotyka nie tylko bieda materialna, ale i duchowe i moralne ubóstwo. Instytucjonalna Caritas dostrzega i to i takiego patrzenia uczy innych. W wielorakich dziełach dobroczynności dokonujących się dzięki działaniom Caritasu, widzimy jak dwa wymiary chrześcijańskiego życia - wiara i miłość - przenikają się.

W diecezji tarnowskiej działa ok. 4 tys. wolontariuszy parafialnych oddziałów Caritas. Formację w szkołach przeszło ponad 8,5 tys. młodych ludzi. Aktualnie SKC zrzeszają ok. 3,5 tys. działających dzieci i młodzieży.

- To potężna armia ludzi, którzy mają wyobraźnię miłosierdzia, współczujące serce i ręce gotowe do pracy – podkreślił biskup Jeż.

Ordynariusz Tarnowski  podziękował  także tym wszystkim, którzy w swoich domach troszczą się o chorych, cierpiących, ludzi starszych .

Podczas tegorocznego  święta prawie 60 osób otrzymało statuetki „Misericors” - „Miłosierny Sercem”. Przyznaje je co roku Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Trafiły one do wolontariuszy Caritas działających w parafiach, przedstawicieli instytucji i firm wspierających działalność tej kościelnej organizacji oraz do pracowników Domu Pomocy Społecznej i hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej prowadzonych przez Caritas.

Wśród osób wyróżnionych są wolontariuszki naszej „Caritas parafialnej”: Krystyna Francuz i Danuta Bukowiec.

W drodze powrotnej nawiedziliśmy sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie i przeszliśmy przez pomnik „Przejście” poświęcony osobom, które tragicznie zginęły na polskich drogach.

 

 

 

Dodatkowe informacje