Zaproszenie na wystawę

          W Galerii Stara Dzwonnica od 15 sierpnia 2018 r. do 30 listopada 2018 r. prezentowana jest  wystawa Święto Wojska Polskiego w 100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na wystawie pokazane  są  przedwojenne zdjęcia   z Nowego Wiśnicza z kolekcji Renaty Jonak i Wandy Kołodennej, wykonane podczas obchodów świąt państwowych, zdjęcia Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego najwybitniejszego fotografa międzywojennej kawalerii oraz zdjęcia kawalerii z kolekcji mec. rtm. Romana Medwicza.

 

         W Nowym Wiśniczu w okresie międzywojennym bardzo prężnie działał Związek Strzelecki kierowany przez mec. Józefa Piątkowskiego. Związek Strzelecki inicjował i włączał się w organizację rocznic historycznych, a przede wszystkim w uświetnianie uroczystości kościelnej i państwowej 15 sierpnia - Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i rocznicy Bitwy Warszawskiej. Warto również zwrócić uwagę na zdjęcia przedstawiające 81 Pułk Strzelców Grodzieńskich, a wśród nich Wiśniczanin Jan Gaczoł.

       Prezentowane zdjęcia Narcyza Witczaka - Witaczyńskiego przedstawiają zarówno codzienną służbę, manewry jak i święta pułkowe, czy Święto Żołnierza, które pułki kawalerii obchodziły podczas manewrów. Zdjęcia przedstawiają: 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 1 Pułk Strzelców Konnych i 7 Pułk Ułanów Lubelskich, Szwadron Przyboczny Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza. Pochodzące z kolekcji mec. rtm. Romana Medwicza zdjęcia dotyczą 5 Pułku Strzelców Konnych stacjonującego w garnizonach Tarnów i Dębica. Kolekcja mec. rtm. Roman Medwicza, prawnika, oficera rezerwy kawalerii (8 Pułku Ułanów i 5 Pułku Strzelców Konnych), oficera AK była największą zebraną po wojnie kolekcją zdjęć polskiej kawalerii.

                                                                                                     

                                                                                           Leszek Nagórny

 

Dodatkowe informacje