Dokument Erygujący Parafię w Nowym Wiśniczu

W piątek, 6 października 2023 r. w sali widowiskowej MOK na zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Wiśnicza spotkaniu w ramach cyklu WIŚNICZ JAKIEGO NIE ZNAMY p. dr Stanisław Kłosowski wygłosił wykład pt. “Erekcja i uposażenie Parafii i kaplicy zamkowej w Nowym Mieście Wiśniczu w oparciu o dokumenty archiwalne wydobyte z szuflad zamkowych”. Po bardzo rewelacyjnym wykładzie Pan dr Stanislaw przekazał Parafii na moje ręce kopię dokumentu “Erygującego Parafię pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego w dniu 6 maja 1620 r”.

To niezwykły i cenny dar, gdyż do tej pory uważano, że taki dokument zaginął bezpowrotnie. Dzięki rzetelnym kwerendom p. dr. St. Kłosowskiemu udało się dotrzeć do dokumentów dotyczących Nowego Wiśnicza. Wyrażam ogromną wdzięczność Panu Stanisławowi za tak cenny DAR. Bóg zapłać