Wyniki konkursu „Historia Nowego Wiśnicza – zabytki i legendy” i „Wiśnicz – moje miasto przyszłości”.

Galeria Stara Dzwonnica działająca przy Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu oraz Towarzystwo Miłośników Wiśnicza ogłaszają wyniki konkursu artystycznego – malowanie bombek choinkowych.

Wyniki konkursu:

KATEGORIA DOROŚLI:

I miejsce Krystyna Burdel ( ŚDS)

II miejsce Dawid Ofiara (ŚDS)

– Damian Kowalczyk (ŚDS)

– Rafał Dudek (ŚDS)

KATEGORIA SZKOŁA ŚREDNIA:

I miejsce Aleksandra Moneta (PLSP)

II miejsce Zofia Malec (PLSP)

III miejsce Alicja Ossolińska (PLSP)

KATEGORIA PRACA ZESPOŁOWA/BOMBKA RODZINNA:

I miejsce Ania, Wojtuś Kmiecik z mamą

II miejsce Damian, Paweł Osuch z mamą

III miejsce Wojciech, Witold Wzorek z rodzicami

Wyróżnienie:

-Wiktoria Piksa, Maja Olszewska (PLSP)

KATEGORIA SZKOŁA PODSTAWOWA :

I miejsce Kinga Dyndor

II miejsce ex aequo

– Weronika Tworzydło,

– Julia Mierzwa

III miejsce ex aequo

– Natan Kożuch,

– Jagoda Musiał

– Grzegorz Zapiór,

– Jakub Golonka

KATEGORIA PRZEDSZKOLE:

– Lena Żelasko

Małe dzieła sztuki.

W dniu 6 stycznia  po Mszy św. o godz.11 nagrodzono dyplomami i upominkami uczestników konkursu na najładniejszą, ręcznie wykonaną  bombkę choinkową. Konkurs został zorganizowany przez Galerię Stara Dzwonnica działającą przy Parafii w Nowym Wiśniczu. W 2023 roku uczestnicy konkursu mieli do wyboru dwa tematy:

– Historia Nowego Wiśnicza- zabytki i legendy.

-Wiśnicz moje miasto w przyszłości.

Pomysł konkursu  zrodził się w 2002 roku i powstał  z inicjatywy  historyk Renaty Jonak i artysty malarza Ryszarda  Golińskiego. Konkurs ma więc długą tradycję. W 2023 roku na konkurs wpłynęło 46 prac, a twórcami tych małych dzieł sztuki byli uczniowie szkoły podstawowej, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, Środowiskowego Domu Samopomocy w Muchówce oraz w kategorii – bombka rodzinna/ praca zespołowa rodziny z wiśnickiej parafii. W imieniu  organizatorów konkursu nagrody uczestnikom wręczył ks. proboszcz Krzysztof Wąchała, który pogratulował zaangażowania i kreatywności do powstania pięknych prac oraz zaprosił do kolejnej edycji, która zaplanowana jest w 2024 roku.  Bombki  konkursowe ozdobiły choinkę stojącą w prezbiterium Kościoła Parafialnego w Nowym  Wiśniczu. Dominującą tematyką tych prac jest wiśnicki zamek oraz postaci historyczne związane z naszym miastem. Tylko dwie osoby zdecydowały się na wybranie drugiego tematu konkursowego. Powstały ciekawe wizje, jak będzie wyglądał Wiśnicz w przyszłości. Na jednej z prac widać nowoczesne miasto z wieżowcami, które są tłem do wiśnickiego zamku.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację konkursu, a przede wszystkim Towarzystwu Miłośników Wiśnicza z prezes Klaudią Jonak Rojek. Wyrazy podziękowania składamy również dyrektor  Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych Elżbiecie Kucybała za pomoc w zorganizowaniu lekcji plastycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu oraz sponsorom – ks. proboszczowi Krzysztofowi Wąchale i dr Piotrowi Dziurdzi – Radnemu  Województwa Małopolskiego. Dziękujemy nauczycielkom z PLSP w Nowym Wiśniczu –  Joannie Dybich oraz Małgorzacie Mróz, nauczycielce ze Szkoły Podstawowej –  Agnieszce Odrzywałek, ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Muchówce kierownik Agacie Płaszczyk oraz członkom jury – prezes Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej Zofii Sitko, artystce plastyk Aleksandrze Bietka, artyście malarzowi Ryszardowi Golińskiemu.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie – jest on promocją Nowego Wiśnicza, okazją do poznania jego historii i utalentowanych mieszkańców.

Renata Jonak